YÜKSEK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN.jpg

YÜKSEK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN (HDPE / YYPE)

HDPE, petrolden elde edilen, yüksek yoğunluklu polietilen malzemedir. İsmi İngilizce karşılığı olan "High Density Polyetylene" kelimelerinin kısaltmasından gelmektedir. Sanayi ve imalat sektöründe genelde bu isim kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak, 1.75 kg. petrolden , 1 kg. HDPE hammadde elde edilir.

YYPE, görünüm olarak AYPE’e benzese de ondan çok daha sert, molekül kütlesi 150.000-400.000 dolaylarında bir polimerdir. Suya ve kimyasal maddelere direnci iyidir. Ilık ve açık hava konullarına AYPE’de olduğu gibi dayanıklı değildir. Özel dolgularla bu direnç artırılabilir. Mekanik özellikler çok iyi olup, özellikle darbe ve çekme dayanımları yüksektir. Bazı dolgu maddeleriyle de özellikler daha da iyileştirilir. Normalde çekme dayanımı 225-350 kgf/cm2 civarındadır. sıcaklık dayanımı 100’C’nin üzerindedir.

KULLANIMA ALANLARI

Enjeksiyon, ekstrüzyon, toz kaplama, film çekme, döner kalıplama, gibi birçok biçimlendirme yöntemine uygun bir malzemedir. Enjeksiyon kalıp sıcaklığının 50-70’C’de tutulması cihazdan çıkan ürün kalitesini yükseltir. HDPE elektriksel uygulamalara da çok elverişlidir.

Firmamız bünyesinde çeşitli tiplerde HDPE / YYPE granül üretimi yapılmaktadır. Üretimini yaptığımız çeşitli HDPE / YYPE ürünlerinin satışı için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Geri Dönüşüm

Logo_küccük.png
arıgif.gif