POLİETİLEN PE GRANÜL.jpg

POLİETİLEN PE GRANÜL – ELTEKS

PE Granül (Elteks) = Polietilen: Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılır. Etilen molekülü C2H4 , aslında çift baş ile başlanmış iki CH2’den oluşur. (CH2=CH2) Polietilenin üretim şekli, etilenin polimerizasyonu ile olur. Polimerizasyon metodu, radikal polimerizasyon, anyonik polimerizasyon, iyon koordinasyon polimerizasyonu ve katyonik polimerizasyon metodları ile olabilir. Bu metodların her biri farklı tipte polietilen üretimi sağlar.

KULLANIM ALANLARI

Çamaşır suyu, şampuan, deterjan vb. bir çok ürünün ambalaj üretiminde polietilen granül kullanılır.

Aynı zamanda geri dönüşümü sağlanmış PE de kullanılır. Polietilenin geniş bir kullanım alanı vardır ve çok ucuzdur. PE, yoğunluğuna göre iki sınıfa ayrılmıştır;

ALÇAK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN-2.jpg

ALÇAK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN (AYPE)

LDPE, Düşük yoğunluklu polietilen (İngilizce Low-density polyethylene'in kısaltması), petrolden meydana gelen bir termoplastiktirPolietilenin ilk türüdür, Imperial Chemical Industries tarafından yüksek basınçlı proses kullanılarak bağımsız radikal polimerizasyonu yoluyla 1933 yılında üretilmiştir. Bugün de aynı metotla üretilmektedir.

Alçak Yoğunluklu Polietilenülere ait Genel Özellikler:

  • En yüksek sıcaklık: 176 °F (80 °C)

  • En düşük sıcaklık: −58 °F (−50 °C)

  • Erime noktası : 248 °F (120 °C)

  • Gerilme dayanımı: 1700 psi (11.7 MPa)

  • Sertlik : SD55

  • UV rezistans: zayıf

  • Mükemmel Esneklik

  • Yoğunluk : 0,92 g/cm3

 

KULLANIM ALANLARI

AYPE plastikleri, pürüzsüz, esnek ve nispeten saydam olduğundan dolayı film hammaddesi olarak en çok kullanılır. Ayrıca çuval, büzgü ve germe şalı, çöp torbası, ekmek ve sandviç torbası, bakkal torbaları, margarin tüpleri, hardal ve kahve kabının esnek kapakları yapımında kullanılır.

Firmamız bünyesinde çeşitli tiplerde LDPE / AYPE granül üretimi yapılmaktadır. Üretimini yaptığımız çeşitli LDPE / AYPE ürünlerinin satışı için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

YÜKSEK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN.jpg

YÜKSEK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN (HDPE / YYPE)

HDPE, petrolden elde edilen, yüksek yoğunluklu polietilen malzemedir. İsmi İngilizce karşılığı olan "High Density Polyetylene" kelimelerinin kısaltmasından gelmektedir. Sanayi ve imalat sektöründe genelde bu isim kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak, 1.75 kg. petrolden , 1 kg. HDPE hammadde elde edilir.

YYPE, görünüm olarak AYPE’e benzese de ondan çok daha sert, molekül kütlesi 150.000-400.000 dolaylarında bir polimerdir. Suya ve kimyasal maddelere direnci iyidir. Ilık ve açık hava konullarına AYPE’de olduğu gibi dayanıklı değildir. Özel dolgularla bu direnç artırılabilir. Mekanik özellikler çok iyi olup, özellikle darbe ve çekme dayanımları yüksektir. Bazı dolgu maddeleriyle de özellikler daha da iyileştirilir. Normalde çekme dayanımı 225-350 kgf/cm2 civarındadır. sıcaklık dayanımı 100’C’nin üzerindedir.

KULLANIMA ALANLARI

Enjeksiyon, ekstrüzyon, toz kaplama, film çekme, döner kalıplama, gibi birçok biçimlendirme yöntemine uygun bir malzemedir. Enjeksiyon kalıp sıcaklığının 50-70’C’de tutulması cihazdan çıkan ürün kalitesini yükseltir. HDPE elektriksel uygulamalara da çok elverişlidir.

Firmamız bünyesinde çeşitli tiplerde HDPE / YYPE granül üretimi yapılmaktadır. Üretimini yaptığımız çeşitli HDPE / YYPE ürünlerinin satışı için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Geri Dönüşüm

Logo_küccük.png
arıgif.gif